LEGENDARNE STARKE
21. studenog, 2024.

Converse All Stars, 1923. Fotografija: The Converse Archive
Dokaz relevantnosti odjevnih predmeta potvrđuje to što i nakon stoljetne uporabe oni ostaju gotovo nepromijenjeni. Takav je slučaj i s tenisicama koje čak i slabiji fanatici takozvane sneakers kulture poznaju. Converse All Star sinonim je za obuću koju obožavaju ljubitelji naizgled suprotstavljenih žanrova, mladi, stariji, pripadnici kako ležernijeg tako i profinjenijeg stila. Ipak, jedan model navedenog brenda zauzima središnje mjesto: Converse All Star Chuck Taylor, poznatije kao starke.
Priča započinje 1908. godine kad je Marquis Mills Converse u gradiću Maldenu u Massachusettsu osnovao Converse Rubber Company. Kompanija je prvotno izrađivala upotrebne proizvode od gume, uključujući gumene čizme za lov na patke, galoše (gumene navlake za cipele), pa čak i automobilske gume. No nije dugo trebalo da se brend nastavi specijalizirati za proizvodnju obuće, i predstavljen je prvi model tenisica. Nakon nekoliko varijacija nastale su tenisice za košarku od debelog pamuka i naravno – gume.


Charles "Chuck" Taylor
Tenisice su predstavljene 1917. godine, u jeku Prvog svjetskog rata kad se američki brend u potpunosti usmjerio na izradu sportske opreme. Istovremeno, državu je osvajao novi sport, košarka. Za razliku od tad najpopularnijih sportova, bejzbola i američkog nogometa, koji su zahtijevali velika vanjska igrališta, košarka se mogla igrati u manjem prostoru. Upravo je zato i postala uobičajena zabava na igralištima američkih gradova i sveučilišnih kampusa, što će se pokazati ključnim za raniji uspjeh tenisica.
U ono su vrijeme brendovi osnivali vlastite sportske timove. Tim kompanije Converse zvao se All Stars. Pet godina nakon predstavljanja tenisica za košarku, brend je za trenera svoga tima zaposlio Charlesa Taylora, koji je radio i kao prodavač u kompaniji. Taylor nije samo obilazio košarkaške turnire s igračima, već je održavao predavanja drugim trenerima, na kojima im je, uz prenošenje znanja o načinu pripreme igrača i vođenja tima, prodavao i tenisice brenda, Converse All Star. Zanimljivo je da istraživači uspješne američke kompanije navode da nema čvrstih dokaza da se Taylor profesionalno bavio sportom, no nedvojbeno je da je bio vrstan prodavač. Kasnijih dvadesetih godina, Chuck kako su ga nazivali od milja, obilazio je brojna sveučilišta, širio popularnost igre, proširivši time i interes za obuću.

Glen Hawkins i Bill Russell

Mama 1981. godine, Kutija Šibica.
Popularnost košarke je rasla, mladi su košarkaši igrali u tenisicama koje im je prodao Chuck Taylor, no tridesetih je godina naglo uslijedio pad potražnje. Brendovi su u to vrijeme tražili načine kako promijeniti svoje proizvode i njima se istaknuti. Kompanija je odlučila iskoristiti status i ime slavnog trenera-prodavača te je 1934. godine dodana prepoznatljiva zakrpa sa zvijezdom u središtu s imenom brenda i potpisom Chucka Taylora, detalj koji se od tad nije mijenjao.
Ovaj najtraženiji sportski model Amerikanaca, postao je službena sportska obuća američkog košarkaškog tima 1936. godine i taj status zadržao je sve do 1968. godine. Tih je godina čak 80 posto profesionalnih, pa tako i amaterskih košarkaša igralo u tenisicama Converse All Star. Tijekom godina napravljene su minimalne izmjene dizajna: mijenjala se težina platna i gume, kao i manji utori iznad vanjskih potplata. Također, s prednje je strane siluete dodana guma kako bi se spriječilo brzo trošenje. Predstavljene su i niske tenisice 1957. godine jer su igrači tragali za verzijom starki koja omogućava veću pokretljivost gležnja.
Uspjeh ovih tenisica na košarkaškim terenima trajao je do sredine osamdesetih godina, odnosno do pojave novih tenisica naprednije tehnologije. S razvojem košarke treninzi su postajali sve zahtjevniji i češći. Više se razmišljalo o zdravlju igrača i tražili su se načini kako da se sportske povrede svedu na minimum. Mnoge sportske kuće, vidjevši komercijalan interes u sve većoj popularnosti igre, angažirale su timove stručnjaka koji su radili na razvoju novih tehnologija. Platnene tenisice zamijenile su one kožnate i visoke kako bi čvrsto držale skočni zglob. Ukratko, brendovi Nike i Adidas predstavili su varijacije tenisica koje su preuzele glavno mjesto na parketima.



Converse All Stars stari oglasi
Izvan terena situacija je bila bitno drugačija. Lansiranje niskih starki privuklo je pozornost nesportske publike koja ih je počela kupovati za svakodnevnu uporabu. Daljnji podstrek popularnosti starki bilo je predstavljanje tenisica s platnenim dijelom u različitim bojama početkom sedamdesetih godina. Bio je to način da fakultetski timovi usklade obuću s bojama dresova, a u tom su ih izboru pratili i navijači.
Godinama kasnije boje starki omogućile su mladima da jače izraze svoj stil. Primjerice, krajem sedamdesetih godina starke su se počele povezivati s individualizmom i subkulturama: sedamdesetih su ih nosili pankeri, osamdesetih metalci i rokeri, a devedesetih pripadnici grunge scene. No, nisu se starke zaustavile tek na glazbenim žanrovima, one su postale nezaobilazan par svačijeg ormara. Taj relativno jeftin model tenisica, u ormaru je stajao kao ležerniji odabir obuće, a njegova popularnost i danas ne prestaje. Posrijedi je svevremenost koja za sobom nosi i činjenicu da se starke nose i desetljećima nakon kupnje.

Ramones

Mamine starke iz 1980-ih. Nekoć tamno plave.

Kurt Cobain

Moje svakodnevne starke
All Star tenisice postale su dio kulture na način na koji brend Converse nije nikad namjeravao. Američka je kompanija predstavljala brojne druge modele odjevnih komada i tenisica, no ni jedan primjerak nije polučio usporediv uspjeh, a tome je doprinijela i činjenica da je i nakon stoljetnog postojanja model opstao praktički nepromijenjen. Možda je njihov isključivo sportski značaj samo pitanje prošlosti, no teško da će današnje specijalizirane tenisice za košarku (osim jednog modela) doživjeti takav uspješan prijelaz u kulturu svakodnevnog odijevanja.